Stoftavskiljare

Här sker uppsamling av stoftet som avlägsnats. Uppsamlingen kan fås i 50-160 l säck som standard, men även i 600 l behållare eller valfri storlek på container.

Stoftavskiljare BZ 10 / 11 / 13

Modell:10 BZ11 BZ13 BZ
Max vakuum kPa202020
Max flöde m³/h180035004000
Uppsamlingsvolym (l)160160160
Bredd mm635635635
Djup mm735735735
Höjd mm176519402470
Vikt kg113115145
  • Stoftavskiljare BZ är utrustade med automatisk filterrensning och nivåvakt som standard.
  • Uppsamlingen kan fås i 160l säck som standard men även 600l behållare och 5 -10 m3 container. Utmatning till container sker via en rotorsluss

Stoftavskiljare BZ 14 / 15

Modell:14 BZ15 BZ
Max vakuum kPa2020
Max flöde m³/h40005000
Uppsamlingsvolym (l)2 x 160160
Bredd mm1250635
Djup mm735735
Höjd mm19502950
Vikt kg275200
  • Stoftavskiljare BZ är utrustade med automatisk filterrensning och nivåvakt som standard.
  • Uppsamlingen kan fås i 160l säck som standard men även 600l behållare och 5 -10 m3 container. Utmatning till container sker via en rotorsluss

Stoftavskiljare BZ 16 / 18

Modell:16 BZ18 BZ
Max vakuum kPa2020
Max flöde m³/h60008000
Uppsamlingsvolym (l)2 x 1602 x 160
Bredd mm1250635
Djup mm12501250
Höjd mm735735
Vikt kg275375
  • Stoftavskiljare BZ är utrustade med automatisk filterrensning och nivåvakt som standard.
  • Uppsamlingen kan fås i 160l säck som standard men även 600l behållare och 5 -10 m3 container. Utmatning till container sker via en rotorsluss

Stoftavskiljare S-TRP Cyclon

Modell:2500 S-TRP3500 S-TRP4500 S-TRP
Max vakuum kPa222222
Max flöde m³/h250025002500
Uppsamlingsvolym600 l600 l600 l
Bredd mm900900900
Djup mm110011001100
Höjd mm345034503450
Vikt kg290300310
  • S-TRP används vid punktutsug till stationära maskiner och är avsedd för centraldammsugning av lätt till tungt stoft.
  • Exempel på stoft kan vara mjöl, tobak, plastdamm, stendamm m.m.S-TRP kan även utrustas med rotorsluss för utmatning till container.
  • Automatisk rensning av filter under drift är möjlig som tillval. 

Läs mer i produktkatalogen

Katalogen innehåller detaljerad information om alla våra produkter. Ladda ner den här, eller använd formuläret längst ner på sidan för att beställa ett tryckt exemplar.

Kontakta oss

3 + 13 =

ÅSS Processventilation AB
Box 521
442 15 Kungälv

Besöksadress:
Svarvaregatan 14
442 34 Kungälv

Telefon: 0303-109 65
Öppettider: Mån-fre: 08.00 - 16.00