Fläktenheter

Fläktenheten är denen sugkälla som skapar undertryck i systemet. Du kan välja även om du vill återföra luften till lokalen eller släppa den på utsidan. Vill man ta tillvara på värmen som alstras i fläktenheten väljer man en enhet med värmeväxling.

Fläktenhet Serie EX

Modell:1800EX2300EX2800EX
Max vakuum kPa111213
Max flöde m³/h180023002800
Motoreffekt kW5,57,57,5
Bredd mm735735735
Djup mm615615615
Höjd mm171517151885
Vikt kg180190195

• EX, CS serien är utrustade med finfilter. Avluften släpps på utsidan av byggnaden.

Fläktenhet Serie CS 3500 / 4000

Modell:3500CS4000CS
Max vakuum kPa1112
Max flöde m³/h35004000
Motoreffekt kW911
Bredd mm815815
Djup mm740740
Höjd mm19401940
Vikt kg270285

• EX, CS serien är utrustade med finfilter. Avluften släpps på utsidan av byggnaden.

Fläktenhet Serie CS 5000 / 6000

Modell:5000CS6000CS
Max vakuum kPa1214
Max flöde m³/h50006000
Motoreffekt kW18,522
Bredd mm815815
Djup mm815815
Höjd mm23002300
Vikt kg385435

• EX, CS serien är utrustade med finfilter. Avluften släpps på utsidan av byggnaden.

Fläktenhet Serie EXM 1800 / 2800

Modell:1800 EXM2800 EXM
Max vakuum kPa1113
Max flöde m³/h18002800
Motoreffekt kW5,57,5
Bredd mm735815
Djup mm615740
Höjd mm18851940
Vikt kg185260
Rek. stoftavskiljareBZ10, BZ11BZ11

• EXM, CSM serien är utrustade med HEPA filter. Avluften kan därför återföras till lokalen.

Fläktenhet CSM 3500 / 4000

Modell:3500 CSM4000 CSM
Max vakuum kPa1112
Max flöde m³/h35004000
Motoreffekt kW911
Bredd mm815815
Djup mm740740
Höjd mm19401940
Vikt kg285285
Rek. stoftavskiljareBZ13BZ13

• EXM, CSM serien är utrustade med HEPA filter. Avluften kan därför återföras till lokalen.

Fläktenhet CSM 5000 / 6000

Modell:5000 CSM6000 CSM
Max vakuum kPa1214
Max flöde m³/h50006000
Motoreffekt kW18,522
Bredd mm815815
Djup mm815815
Höjd mm22502250
Vikt kg385435
Rek. stoftavskiljareBZ15BZ15

• EXM, CSM serien är utrustade med HEPA filter. Avluften kan därför återföras till lokalen.

Fläktenhet med värmeväxlare EXVX 1800 / 2300

Modell:1800 EXVX2300 EXVX
Max vakuum kPa1112
Max flöde m³/h18002300
Motoreffekt kW5,57,5
Bredd mm815815
Djup mm740740
Höjd mm19401940
Vikt kg200265
Rek. stoftavskiljareBZ11BZ11

• EVXV Serien är utrustad med korsströmsvärmeväxlare för effektiv värmeåtervinning.

Fläktenhet med värmeväxlare EXVX 2800 / 4000

Modell:2800 EXVX4000 EXVX
Max vakuum kPa1312
Max flöde m³/h28004000
Motoreffekt kW7,511
Bredd mm815820
Djup mm740820
Höjd mm19402250
Vikt kg265315
Rek. stoftavskiljareBZ13BZ13

• EVXV Serien är utrustad med korsströmsvärmeväxlare för effektiv värmeåtervinning.

Läs mer i produktkatalogen

Katalogen innehåller detaljerad information om alla våra produkter. Ladda ner den här, eller använd formuläret längst ner på sidan för att beställa ett tryckt exemplar.

Kontakta oss

1 + 8 =

ÅSS Processventilation AB
Box 521
442 15 Kungälv

Besöksadress:
Svarvaregatan 14
442 34 Kungälv

Telefon: 0303-109 65
Öppettider: Mån-fre: 08.00 - 16.00